Kolekcjonowanie szkła - pierwsze kroki
Kolekcjonowanie szkła - pierwsze kroki

Szkło dekoracyjne cieszy się popularnością w dzisiejszym urządzaniu wnętrz. Stanowi nieodłączny element wystroju, ale przede wszystkim jest funkcjonalne i praktyczne. Szkła są fantastycznym doatkiem do prezentacji kwiatów, owoców czy słodkości. Od stuleci proces wytwarzania i projektowania był w rękach rzemieślników. Dopiero w XX wieku nastąpiła zmiana technologiczna, co sprawiło że proces wytwarzania szkła stał się masowy, a produkt łatwo dostępny.

Zatem przy kolekcjonowani szkła musimy wziąć pod uwagę:

datę produkcji (oryginał vs. produkcja wtórna)

charakter produkcji (krótkie serie vs. masowa produkcja)

pochodzenie (Huta szkła/Kraj)

sygnaturę (artysta/projektant)

formę

Dla dzisiejszych kolekcjonerów szkła jest jasne, że w momencie poszukiwania szklanych wyrobów, skupiamy się na 3 podstawowych kwestiach: 

1. Wyrób pochodzi od danego projektanta lub produkowany był w krótkich seriach konkretnej huty

2. Szkło ma unikatowe wzornictwo/barwę/szlif/malaturę

3. Przedmiot jest bez skaz i nie jest obtłuczone, pęknięte lub nie ma innych defektów

 

Pamiętajmy jednak, że szklane obiekty przede wszystkim mają się podobać nam samym! Unikajmy kupowania szkła, które jest modne, ale nie do końca trafia w nasze gusta. Zwykle takie zakupy kończą się znudzeniem i niechęcią do prezentowania obiektu we wnętrzu.

Zawsze pamiętajmy o dodatkowych źródłach informacji - każde muzeum szkła, każdy album, czy katalog poszerza nie tylko naszą wiedzę, ale również kształtuje nasze gusta! 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl