
Styl
Cena
-
od
do
Komoda mahoniowa Biedermeier, Niemcy ok. 1860 r.

Komoda w stylu Biedermeier, 3-szyfladowa, fornirowana mahoniem. Front dekorowany wklęsłym łukiem.
Dostępność: pojedyńcza sztuka
Wysyłka w: 5 dni
Stolik na jednej nodze, XIX w.

Stolik okolicznościowy (kawowy), blat 8-kątny, wsparty na dekoracyjnie toczonej nodze, zakończonej trójnogiem. Blat i noga bardzo bogato intarsjowana wzorem geometrycznym.
Dostępność: pojedyńcza sztuka
Wysyłka w: 5 dni
Etażerka na książki, lata międzywojenne

Etażerka ażurowa, 4-półkowa, z klasycznym przeznaczeniem na książki. Wykonana z dębiny, bejcowana, politurowana - po renowacji.
Dostępność: pojedyńcza sztuka
Wysyłka w: 5 dni
Witryna Biedermeier, XIX w.

Mebel skrzyniowy o konstrukcji stojakowej, zbudowanym z elementów deskowych, przeszklonym z 3 stron, od cokołu po gzyms. Na froncie meble znajdują się spiralne kolumienki z bazami i kapitelami podpierającymi gzyms. Tylnia ściana wyłożona lustrami pozwalającymi na lepsze wyeksponowanie przedmiotów. Dół witrynki zakończony szufladą.
Witryna, zwana też serwantką, była meblem ekspozycyjnym, przechowywano w niej porcelaną, miniatury, różnego rodzaju pamiątki, jak bukiety balowe, liściki, klejnoty oraz wszelkie przedmioty służące dekoracji całego wnętrza.
Dostępność: pojedyńcza sztuka
Wysyłka w: 5 dni
Stolik w stylu Jerzego III, Anglia, XVIII/XIX w.

Wysokiej jakości mahoniowy stół z blatem w formie tacy, ulokowany na prostokątnym korpusie z szufladą, wspartym na 4 kabriolowych nóżkach zakończonych zwierzęcym pazurem okalającym kulę. Dodatkowo z dwóch boków wysuwane małe blaciki pomocnicze.
Stolik ma swoją charakterystyczna nazwę "Srebrny Stolik" (ang. Silver Table), oznaczającą mebel przeznaczony do przechowywania i przygotowania herbaty w zastawie srebrnej. Często takie stoły były ustawiane w innym pomieszczeniu niż jadalnia. Stoły do herbaty z XVIII i początku XIX wieku doskonale ukazują, jak poważnie Anglicy traktowali swój czas na herbatę i ile pieniędzy niektórzy byli skłonni w niego zainwestować. Są także świetnymi artefaktami do badania kunsztu tamtych czasów, pomysłowości i dbałości o szczegóły, których często brakuje dzisiaj.
Dostępność: pojedyńcza sztuka
Wysyłka w: 5 dni
Taboret, 1 poł. XX w.

Taboret o drewnianej konstrukcji, ze skórzanym siedziskiem w brązowym kolorze. Nóżki kabriolowe, zdobione delikatną snycerką, politurowane.
Dostępność: pojedyńcza sztuka
Wysyłka w: 5 dni
Fotelik ratanowy, buduarowy

Fotelik z ratanowym oparciem i tapicerowanym siedziskiem. Konstrukcja bielona (faktyczny odcień lekko szary), złocona, malowana w pastelowe odcienie. Nóżki wolutowe z obcasem. Mebelek z 1 poł. XX wieku, stylizowany na mebelki z XVIIII wieku
Dostępność: pojedyńcza sztuka
Wysyłka w: 5 dni
Stolik ekranowy, motyw chiński, Anglia, k. XIX w.

Stolik ekranowy, z pochylnym blatem, dekoracyjnie zdobiony motywami chińskimi - elementy macicy perłowej, laka, złocenia.
Mebelek z przełomu XIX i XX w., wykonany w stylu Chinoiserie - stylu, który powstał w XVIII-wiecznej Wielkiej Brytanii. Handel z Chinami wzrósł w XVII i XVIII wieku, co przyczyniło się do fascynacji kultury azjatyckiej. Obiekty przedstawiały fantastyczne pejzaże z fantazyjnymi pawilonami, zamaszystymi liniami dachów chińskich pagód, bajecznymi ptakami i postaciami w chińskich strojach. Czasami figurki te były kopiowane bezpośrednio z chińskich obiektów, częściej jednak powstały w wyobraźni projektanta. Mityczne bestie, takie jak smoki, stały się również powszechnym motywem Chinoiserie, przywołującym wszystko, co dziwne i cudowne na Wschodzie.
Czołowym propagatorem tego stylu stał się Thomasa Chippendal, który pokazał w swoich publikacjach pełną gamę mebli dostępnych w 18 wieku i zakres stylów, które były modne. Chippendale stworzył charakterystyczną fuzję stylu rokoko z elementami chińskimi i gotyckimi, co było podstawą „angielskiego” rokoka.
Chinoiserie nie była powszechnie popularna. Niektórzy krytycy postrzegali styl jako pozbawiony logiki i rozsądku, podczas gdy inni uważali ten styl, z jego nieścisłościami i kapryśnym podejściem, za kpinę z prawdziwej chińskiej sztuki i architektury.
Zainteresowanie Chinoiserie utrzymywało się w XIX i XX wieku, ale spadło na popularności po pierwszej wojnie opiumowej w latach 1839-1842 między Wielką Brytanią a Chinami. Chiny wkrótce zamknęły swoje drzwi dla eksportu i importu, a dla wielu ludzi chinoiserie stała się modą przeszłości.
Dostępność: pojedyńcza sztuka
Wysyłka w: 5 dni
Krzesła tapicerowane, 4 szt. XIX/XX w.

Komplet krzesełek tapicerowanych, po pełnej renowacji. Drzewo orzechowe, politurowane, siedziska i oparcia wtórnie tapicerowane materiałem w kolorze oliwkowym. Krzesełka bardzo wygodne, zgrabne i proporcjonalne.
Dostępność: pojedyńcza sztuka
Wysyłka w: 5 dni